Arany- és gyémántfácán2014.04.22. 11:30, Animaldoctor
A két közeli rokonfaj
Sziasztok, ma 2 nagyon hasonló, közeli rokonfajról hoztam nektek természetesen 2 db cikket, az aranyfácánról és a gyémántfácánról. Mindkét madár rendkívül gyönyörű, színpompás tollazatú, és érdekes, ezért érdemes elolvasni most róluk ezt a középméretű ismertetőt, amiből megtudhatunk pár dolgot róluk:
Délnyugat-Kína és Mianmar hegyi erdőségeiben honos. Néha hibridizálódik legközelebbi rokonával az aranyfácánnal. Ázsia őshazájában hegyvidéki madár, 2000 és 3600 méteres tengerszinti magasságban. Megtalálható dús növényzetű erdőkben, bambuszerdőkben. A kakas hossza 105-120 centiméter között van, ebből a farka 75-90 centiméter, míg a tojó csak 60-80 centiméter között mozog. A kakas tollazata színes, feje teteje, melle és háta fénylőzöld szerű, szárnyai kékek, tarkóján lévő bóbitája piros. A tojó nagyon hasonlít az aranyfácán tojójához, egyszerű, barna színű néhol fehér foltokkal. Lába, csőre és arcbőre szürkéskék. Félénk és visszahúzódó természetük miatt, a nemek csak a párzási időszakban találkoznak. Fő táplálékuk a bogyók, magvak, virágok, pókok és a rovarok.
Eredeti hazája Kína. Nem látványos fogyatkozás miatt nem veszélyeztetett faj. A kakas hossza 80-110 centiméter, ebből 77-79 centi farok, a tojó hossza 60-70, farka 35-37 centiméteres. Szárnyhosszuk 65-75 centiméter, testtömege 600-900 gramm. A kakas tollazata színes, feje és szárnyfedője aranyszínű, nyaka sárga, szemkörnyéke sárgásbarna. A lábak sárgás szaruszínűek. A tojó tollazata feketével tarkított bézs szín. Alapszíne sárgás. Szárnyai barnák világos foltokkal. Lába a hímhez hasonló. A kiscsibék krémszínűek, vörhenyesbarna pehelytollakkal. Hegyoldalakon, szubtrópusi dzsungelekben él, akár 2500 méteres magasságban. Talajon élnek, és közeli rokonához a gyémánt fácánhoz hasonlóan ők is bogyókkal, magvakkal, virágokkal, pókokkal, rovarokkal táplálkoznak. Alváskor 3,5 méteres fát választanak.
|